Birinci Adım

Atopik dermatitin
etkilerini anlayın

Atopik dermatitin (AD) belirgin fiziksel semptomları olmasına rağmen, görünmeyen bir etkisi de vardır.1 Bu nedenle, hastalığın günlük yaşamınız üzerindeki etkisini anlamanız ve doktorunuzla paylaşmanız çok önemlidir. 

Aşağıda yer alan "AD Etki Analizi" sayesinde günlük yaşamınız üzerindeki bu etkiyi nasıl değerlendirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.  

AD Etki Analizi

Atopik dermatitle yaşamayı ve bununla başa çıkmayı öğrenmiş olabilirsiniz. Fakat buna katlanmak zorunda değilsiniz. Farklı seçenekler mevcutken alışmak veya katlanmak zorunda hissetmeyin.  

Dermatolog

Dermatolog, cilt hastalıklarının tedavisinde uzmanlaşmış doktordur.
Dermatologlar, tanınız hakkında size daha fazla bilgi sağlayabilir veya daha önce önerilmemiş tedavi seçenekleri sunabilir.
Dermatologlar tedavi düzeninizi hemen değiştiremeseler de gelecekte sizin için uygun olabilecek farklı seçenekler hakkında bilgi verebilirler.
   

Alerji uzmanı

Alerji uzmanları, alerjiler ve bağışıklık sistemi konusunda uzmanlaşmış doktorlar olup genellikle gıda alerjileri ve temas alerjilerinin tedavisi ve yönetimi ile ilgilenirler.
Atopik dermatitte (AD), alevlenmeleri şiddetlendirebilecek birçok yaygın alerjen vardır. Bunlar polen, evcil hayvan kepeği, sabun ve deterjanlar gibi cildi tahriş eden maddeler olabilir.

Referans:

  1. https://nationaleczema.org/eczema/(Erişim tarihi: Haziran 2023)